Daha iyi bir sınıf yönetimi için beş öneri

Her tecrübeli öğretmenin bildiği gibi, sınıf yönetimi öğrencilerinde önünde durup o gün ne öğreneceklerini söylemekten daha fazlasıdır. Bildiğiniz gibi sınıf yönetimi planlama ve iletişim ile başlar. Bu beş önemli öneri sınıfınızı daha verimli ve daha etkili planlamanıza ve yönetmenize yardımcı olabilir.

1.Net beklentiler oluşturun.

Okul yılının başında bir dizi sınıf kuralı ve ilkesi oluşturun. Bunlar açık bir şekilde oluşturulduğunda ve kurallar belirlendiğinde öğrenciler yıl boyunca nasıl davranmaları gerektiğini öğreneceklerdir.

2.Öğrenmeye yardımcı düzenli bir ortam oluşturun.

İyi yönetilen bir sınıf oluşturmanın ilk adımı düzenlenmiş bir sınıf ortamına sahip olmaktır.  İyi düzenlenmiş bir sınıf, öğrencilerin rutin oluşturmasına yardımcı olur böylece yıl boyunca başarılı olmalarının yolunu açar.  Her yılın sonunda planlama sisteminizin nasıl işlediğini değerlendirin ve bir sonraki yıl için düzenlemeler yapın.

3.Her bir dersinizi öğrencilerinizi aklınızda tutarak planlayın.

Ders planları birçok farklı öğrenme stiline uygun olarak tasarlanmalıdır.  Bir sınıfta başarılı bir şekilde uyguladığınız ders ya da ünite başka bir sınıfta aynı şekilde uygulanamayabilir.  Planlarınızı öğrencilerinizin ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına uyacak şekilde oluşturun.

4.Alanınızda gelişmenizi ve ilerlemenizi sağlayacak fırsatlar bulun.

Bir eğitimci olarak kendinizi geliştirmek için profesyonel gelişim fırsatlarını değerlendirin ve profesyonel öğrenme gruplarına katılın. Bu gruplar size fikirlerinizi, stratejilerinizi ve tekniklerinizi paylaşmanıza imkanı tanır ve eğitim dünyasındaki yeniliklerden haberdar olmanızı sağlar. Eğer gerçekten lider öğretmen olarak ilerlemek istiyorsanız eğitim alanında yüksek lisans derecesi almayı düşünmelisiniz.

5.Açık ve düzenli bir şekilde iletişim kurun.

Etkili bir iletişim, bir sınıfın işlevsel olması için gereklidir.  Okul yönetimi ve diğer öğretmenlerle düzenli görüşmeler ve toplantılar yapılmalıdır. Eğitim hedeflerinin evde de uygulandığından emin olmak için velilerle düzenli bir şekilde görüşün ve bu öğrencilerinizin geçmişlerini yaşadığı zorlukları anlamanıza ve onlarla anlamlı bir şekilde iletişim kurmanıza ve onları birey olarak desteklemenize yardımcı olabilir.

Kaynak: https://education.cu-portland.edu/blog/classroom-resources/five-aspects-of-classroom-management/

Beğendiyseniz Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir