DEĞİŞİM

Değişim;  
 
Bu hikayeyi uzunca bir süreden beri ertelemiştim paylaşmamakta da kararlıydım.
 
Sabahleyin bir yandan  çayımı yudumluyor bir yandan da gazetemin sayfalarını karıştırıyordum. Habertürk 18.Ocak 2010 Salı tarihli gazetenin 19.sayfasına geldiğimde “Sınıflar ’mükemmel’  oldu eğitimde kalite yakalandı.” başlığı dikkatimi çekti. Köy okullarında bile sınıflardan sıralar kalktı tek kişilik masalar geldi. Okullarda zil sesi yok öğrenciler saate bakarak derse giriyor. Kara tahtanın yerini akıllısı aldı. Sınıfların rengi maviye döndü temizlik genel kural oldu. Müzik aleti tanımayan çocuklar konser veriyor. Bunlar tek kuruş kamu kaynağı harcanmadan yapılıyor. Mimarı ise Sürmene Kaymakamı Mustafa Özarslan. Gazetenin yazarlarından Pervin Kaplan da bu günkü yazısında bu çalışmayı anlatıyordu. Projeyi uygulayanlar öğretmenler. Acaba düşünce gerçekten kaymakamın mı  yoksa başka yerlerde uygulayıp başarıya ulaştıranların mı? 
 
Şimdi gelelim bizim hikâyeye;  

Okula eğitim vermek için gittiğimizde öğrencilerin evlerine gitme saati yaklaşmıştı. Biz diğer arkadaşımla giriş katındaki yöneticilerin odasında otururken birkaç dakika sonra bütün sınıfların kapısı aynı anda okul zili çalmadan öğrenciler tarafından sakin bir şekilde teker teker açıldı. Öğrenciler bayrak töreni için öğretmenlerinin uyarıları olmadan okulun bahçesinde sıra oldular. Bayrak töreni beklenenden daha çabuk gerçekleşti. Okul Müdürü öğrencilerine sadece “İyi tatiller çocuklar” dedi. Öğrenciler aynı sakinlikle ve düzenli bir şekilde okulun bahçesinden evlerine gitmek üzere ayrıldılar. Eğitimin ilerleyen zamanlarında eğitim bölümlerimiz konuşuldukça okulla ilgili bilmediğimiz güzel uygulamalar öğretmenler tarafından bizimle tek tek paylaşıldı.

Çalışmalarımız keyifli bir şekilde devam ederken ayrılma vakti gelmişti. “Öğretmenlere sanmayın sizi unutacağız. Sizleri her zaman hatırlayacağız ve yaptıklarınız gittiğimiz yerlerde anlatacağız.”demiştik.

 Bu okulun hiçbir sınıfında çöp kovası bulunmuyor.

Bu okulda ne zil ne de başka bir şey çalıyor dersler ve ara dinlenmeler kendiliğinden başlayıp bitiyor.

Bu okulda kurallar öğrenciler tarafından konuluyor ve okuldaki herkes tarafından uygulanıyor.

Ne kuralların oluşturulmasına ne çöp olayına ne de derslerin ve dinlenmelerin başlayıp bitmesine öğretmenler karışmıyor.

Özel eğitime gereksinim duyan çocukların sınıfları da okulun bodrum katında izbe bir yerde değil. Okulun en güzel yerinde giriş katında pırıl pırıl güneş alıyor

Bu okuldaki tüm eğitim paydaşları sorumluluğunu biliyor.

Bu okul nerede mi?

Samsun ili Alaçam ilçesi Karayolları Kolin Fatih İlköğretim Okulu

Beğendiyseniz Paylaşabilirsiniz