Düşünce Modelleri

Düşünce Modelleri…

Le Goüt de lire İlkokul 2 Nathan; Bu <<okuma>>parçası ilkokul ikinci sınıflar için yazılmış. May d’Alençon Les Temps Modernes’de çıkan<<okul dergilerinde cinsiyet ayrımcılığı>> başlıklı yazısında bu parçayı örnek veriyor. D’Alençon yazısında ayrıca Nathan’ın önsözünden alıntı yapıyor; <<Bu parça çocuklarda sağlıklı düşünce ve duyguların yaratılmasını amaçlayan nitelikli metinlerin güzel örneklerinden biridir.>>

 Tatlı Piliç  ve  Vahşi Kedi
 
            Tatlı Piliç’in evi ne kadar da güzeldi!… pembe tuğladan duvarlar ırmızı kiremitten bir çatı eşikte gülhatmiler ve pencereden diğerine uzanan mor salkımlı sarmaşıklar…
            Pırıl pırıl cilalanmış mobilyaların üstünde tek bir toz taneciği bile göremezdiniz; camlar öylesine temizdi dışarısı o kadar net görünüyordu ki herkes bu evin camının olmadığını sanıyordu.
            Tatlı Piliç harika bir ev kadınıydı; ayrıca çok da iyi bir aşçıydı. Yaptığı o güzel kahvelerin kokusu yedi mahalleden duyulurdu. Ve mutfak dolabını  rafları nefis reçellerle doluydu: Armut elma kiraz çilek ayva dut ve daha niceleri.
            Bütün gün yorulan Tatlı Piliç akşam olunca evinde ocağın başında dinlenir yüreği huzur dolu iç çeker ne mutlu bir ev kadını olduğunu düşünürdü… hele komşu ormandan gelen rüzgârın uğultusunu ya da yapraklara düşen yağmurun sesini ya da Tilki ile Vahşi Kedi’nin karanlıkta ve soğukta av peşinde koştuklarını bağrıştıklarını duydukça haline şükrederdi.
            Ancak bazı geceler Tatlı Piliç’in canı sıkılırdı! Zaman geçmek bilmezdi; karşısında ocağın öbür yanında biri otursun kendisine eşlik etsin isterdi ona kahve yapsa reçellerinden ikram etse birlikte sohbet etseler ne hoş olurdu.
            Bir gece Tatlı Piliç yine böyle düşler kurarken bahçe çitinin arkasından sesler ve iniltiler geldiğini duydu. Çabucak kalktı mantosunu giydi. Sabolarını ayağına geçirdi ve dışarıya çıktı; el fenerini almayı ihmal etmemişti çünkü dışarısı çok karanlıktı.
            Bir de ne görsün? Vahşi kedi otların üstünde boylu boyunca uzanmış yatmıyor mu? Üstelik ağır yaralı: Bir patisi çıkmış bir gözü kapanmış o güzelim kürkü ise kirli ve sırılsıklam üstelikte de her tarafı yara bere içinde.
             Tatlı Piliç zavallı hayvanın haline çok acıdı:
–         Zavallı ah zavallı kedi seni kim soktu bu hallere? … Bu sa

Beğendiyseniz Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir