DÜZCE’DEN GELEN İKİ MİSAFİR

İKİ MİSAFİR

Artık kış iyiden iyiye kendini her yönüyle hissettirmeye başlamıştı. Bir sabah sınıfın kapısında; bir kız bir erkek iki yeni misafir ile karşılaşmıştı. Yanlarında nineleri vardı. Nineleri ve çocuklarla merhabalaştıktan kısa sohbetten sonra çocuklar arkadaşları ile birlikte sınıfı girmişlerdi.

Nineleri; öğretmen bunlar bizim torunlar anneleriyle dün akşam Düzce’den geldiler. Hem olanları biraz da olsa unutsunlar hem de okuldan geç kalmasınlar diye getirdik zamanı gelince tekrar Düzce’ye gidecekler. Öğretmen bu sürede bu çocuklar sana emanet dediler. Daha sonra da selamlaşarak ayrıldılar.

Öğretmen sınıfa girdiğinde misafir çocukların sınıftaki diğer çocuklar tarafından yanlarına alınarak sıralara oturmaları sağlanmıştı. Misafirler yer bulma sorunu kendiliğinden çözümlenmişti. Bazen yeni gelen çocukların kabul edilmeleri ve yanlarına alınmaları ayrı bir sorun olur çözümü de bir ders saatini bulurdu. Şimdi ise böyle bir sorun oluşmamıştı.

Öğretmen sınıfa dikkatlice baktığında bazı öğrencileri yerlerinde kalkarak.bir şey söylemek ister gibiydiler. Çocuklar ne oldu? ne söylemek istiyorsunuz? diye sormuştu ki öğretmenim arkadaşlarımız Düzce’den gelmişler evleri hasarlıymış babası ve büyük kardeşleri orada kalmışlar yaz gelince tekrar gideceklermiş. diye ardı ardına sıraladılar.

Misafirlerin sınıftaki arkadaşlarına;  kendilerini tanıtmaları neden buraya gelmek zorunda kaldıklarını burada kimde kaldıklarını anlatmaları ile diğer çocukların da onların tanımaları sağladı.

Aranda geçen birkaç gün sonra ders sırasında lapa lapa kar yağmaya başladı. Sınıftaki tüm çocuklar karın yağışını görmek için yerlerinden kalkıp sevinç çığlıkları atarak pencerenin kenarına sıralandılar. Çocuklardan ikisi hariç  hepsi kar oyunları oynayacakları için mutluydular. Onlara neden sevinmediklerini sorduğumuzda ise gelen cevap şöyleydi.

Nasıl sevinebiliriz ki babam ve kardeşlerim çadırda kalıyorlar. Şimdi kar yağıyor hava daha da soğuyacak onlar bu geceyi ve diğer günleri çadırda nasıl geçirecekler…

Sınıfınıza ( Van ilinden ) gelecek misafirlere ne kadar hazırsınız?

Beğendiyseniz Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir