Elmam Kızardı. II.

 
Elmam Kızardı
Okulun ilk sınıfına başlarken çocuklarımız her türlü eksiğini gediğini gideririz. Onun elinden özenle tutar. Onun heyecanından daha fazla heyecan duyarak sanki okula ilk başlayan bizmişiz gibi erkenden okulun yolunu tutarız. Okulun bahçesinde ne kadar beklediğimiz ve ne kadar da bekleyeceğimiz hiç umurumuzda değildir. Çocuklar sıra olurlar onlarla birlikte sınıflara kadar gider sıralarına oturtur. Sabırsızlıkla öğretmenin sınıfa gelmesini bekleriz.
Öğretmen gelince sınıflardan bize emanet olan değerli varlıklara bakarak çıkarız. Artık onlar bizlerden ayrılmaya başlamışlardır. Bu ayrılığı kabullenmek biraz zor olur bizler için.
Okula gönderirken çocuklarımızdan beklediğimiz ilk öncelik Okuma-yazmayı mı? öğrenmesi yoksa iyi bir okur-yazar olması mı? İlk sınıfın ilk günlerinden itibaren sınıf içinde sessiz bir yarış oluşurken aileler arasında da acaba bizim çocuk ne yapacak ne zaman okumayı öğrenecek endişeli bekleyiş başlar.
 
1. sınıfları okutan öğretmenlerin bazıları yarışı hızlandırmak için elman kızardı görseli hazırlar.  Okuma-yazmaya geçen öğrencilerin elması kızarır. Birde öğrenciye okuma-yazmayı öğrendiği içinde kâğıttan onun adına hazırlanmış kırmızı elma verilir.
Öğretmen; öğrencisine sürekli olarak ha gayret aferin biraz daha gayret bak şimdi daha iyi oldu oluyor. Elman kızarıyor biraz daha gayret bak elmanın kızarmasına az kaldı. İki üç haftaya kadar senin elman artık kızarır diyor.
 
Bu sürede de annesi de onun başarması için yüreklendiriyor ve öğrenci de elmasının kızarması için canla başla gayret ediyor. Her gördüğü eğitimciye biz elmamızı bu hafta alacağız. Okumaya geçeğiz deyip öğrenci ile birlikte heyecanlanıyor. Esas olanlar elmanın kızardığı gün oluyor.  Öğretmenin hazırladığı ağaçtaki elmasının kızardığı ve onun için hazırlanan kırmızı elma onu verildiği an heyecandan altını ıslatıyor.
Annesi okul yönetimi tarafından acele olarak okula gelmesi için haberdar ediliyor.
Anne telaş ve heyecan içinde okula geliyor. Gördüğü manzara ise öğretmeni başında elinde kırmızı elması pantolonu ıslanmış başı önüne eğilmiş durumda okul koridorunun ortasında hareket etmeden duruyor.
 
Annesinin geldiğini gören çocuk başını yukarıya kaldırıyor. Annesi yanına gelince elinde onun için hazırlanmış olan kırmızı elmayı hırsla ona uzatarak al sana kızarmış olan elmam ne yaparsan yap.
 
Yıllar sonra bir eğitimde rutinlerle ilgili açıklama yapılırken kendi yaşadığı yukarıdaki olayı anlatarak hiçbir öğrencinin bunun yaşamamsı için bu kırmızı elmayı sınıflarınızda kullanmayın dedi.tüm katılan eğitimciler bu açıklamadan dolayı onu alkışladılar. Oradaki katılımcıların çoğu kullanmama kararı aldılar
 
Ya siz elma ağ

Beğendiyseniz Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir