Finlandiya Gezisi İkinci Gün (1.bölüm)

Özür dilemek, Giysiler, Oyun-Oyun Araçları

Planladığınız zamanlamaya ne kadar uyarsınız?

Belirlenen yerlere bizleri götürmek için belirlenen araç tam 8.30’da otelimizin kapısının önündeydi. Aracın 5 ya da 10 dakika geç geleceği düşüncesindeydik. Araca bindiğimizde kalkış için planlanan hareket saatimizi 5 dakika geciktirmiştik. Rehberimiz 5 dakika geç kalktığımız için gideceğimiz okulun yetkilisini arayarak; geç hareket etmemizden kaynaklı 5 dakika geç geleceğimizi bildirdi. Bu gecikmeden dolayı yetkili kişiden özür diledi.

Bir durum sonucunda özür dilemek kolay mıdır? Yoksa zor mudur? Ne dersiniz?

Hava soğuk olmasına rağmen, çocukların bahçede oynamasını sağlar mısınız?

Okula vardığımızda hava soğuk olmasına rağmen anasınıfı öğrencileri giysilerini giymiş ikili üçlü gruplar halinde öğretmenlerinin gözetiminde bahçede oynuyorlardı. Hep merak ederdim, bu çocuklar dışarda oynarken giysileri pislenmiyor mu? Bu sorunun cevabını çocukların yanına gidip, giysilerine dikkatlice bakınca gördüm.

Çocukların günlük giysileri üzerlerinde, onun üstüne ise su geçirmeyen kolay giyilir; düğmesiz montları, kayışlı pantolonları, parmaksız eldivenleri, içi muflonlu lastik çizmeleri ve şapkaları vardı. Bu giysilerin tamamının öğretmenler tarafından yardım alınmadan giyilebilir ve çıkarılabilir olması dikkatimi çekti.

Biz de nasıl?

Sen dur bakayım.

Bekle!

Ben, senin giysilerini giydireyim, sonra dışarı çık.

Öğrencilerin sınıfa girerken dışarıda giydikleri giysileri kapı girişinde çıkartmaları ve her çocuk için belirlenen askıya, çocuklar tarafından askılarına asmaları isteniyor. Bu süreç öğretmenler tarafından gözleniyor. Öğrenciler yardım istemediği sürece, onlara yardım edilemediği, şayet yardım aldılarsa bu aldıkları yardım karşılığında onlara kim yardım etmiş ise ona teşekkür etmesinin beklendiği belirtildi.

Okula veya sınıfa girerken biz ne yapıyoruz?

Bahçede oyun araçları ile oynandıktan sonra ne yaparsınız?

Oyunları bittiğinde, oyunda kullandıkları araçları bahçede veya okul girişinde belirlenen yerlere koymaları isteniyor. Oyun araçlarını neden oraya koymaları gerektiği üzerinde kısa bir açıklama yapılıyor. Öğrencilere daha sonra oyun araçlarının neden oraya koydukları sorulup, onların grup içinde konuşmaları sağlanıyor. Oyun alanında farklı yerlerde oyun aracı kalmadığında içeriye girmek için harekete geçiliyor. İçeri girerken yapılması gerekenlerin yapılmadan hızlı bir şekilde sınıfa girmenin bir anlamı olmadığı ifade edildi. Diğer ara da dışarı çıkıldığında oyun araçlarını bulmak için zaman harcayacakları, bazı oyun araçlarını bulamayacakları veya bazılarının kaybolacağı, kaybolan oyun aracının yerine yenisinin alınması ekonomik bir kayıp olacağı belirtildi.

“Oyun aracı ya kırılırsa?” Sorusuna verilen cevap açık ve net.

Oyun aracına ilişkin olarak; bireyin görevini, sorumluluğunu yerine getirmediği için kaybolması başka bir şey, oyun sırasında oyun aracının kırılması başka bir şey ( Bu sefer alınan ürün kalitesiz mi? Sorusu ile karşı karşıya kalıyorsunuz?)

Ne veya neler yapmalıyız? Sorusu ile problem üzerine konuşmaya başlıyorsunuz.

Bu kadar çamurlu bir ortamda oynadıktan sonra nasıl oluyor da okul koridorları ve sınıflar temiz kalıyor?

Bu da diğer bölümde.

Beğendiyseniz Paylaşabilirsiniz

This article has 1 Comments

  1. Finlandiya ‘daki eğitimin dünya sıralamasında neden önde olduğunu açıkça gösteriyor sayın hocam. Onlar mutlu olmayı ve hayatta kalabilme becerilerini öğreniyorlar .Biz de ise desteksiz kalamassını öğretiyoruz.Saygıyla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir