GÖZDEN KAÇAN BİR YORUM

GÖZDEN KAÇAN BİR YORUM

Zarife Berfe ŞENOL öğretmenim tarafından. Bir güncemin yorumlar bölümüne uzun uzun yazılmıştı. Bir bölümünü sizlerle paylaşmak istedim.  

Merhabalar değerli eğitmenim; öncelikle böyle bir paylaşım adına çok teşekkür ederim. Okuma parçalarını (öğretimin bam teli) elbette ki içinde yaşayan yaşatanlar belirlemeli toplumu öğretenleri iyi gözlemleyen öğretmenlerimiz eğitmenlerimiz “davranış mühendislerimiz” ve konu içeriğine göre meslek gruplarımız bu işi yapabilirler; ancak kendini yenilemeyen önerilerin kitaplardan haberi olmayan değil!!!! Her daim katıksız katışıksız katkısız öğretenlerimizi (benim için öğrencilerim ve içinde yaşadığımız çevre..) sevgi üretenler olarak görüp; ektiğimize renk bulabilme adına dönüt sağlar. Bir öğrencime kitap önerirken önce ben okurum dostlarla irdeler sonra paylaşırım. Her ne kadar 100 temel eser dayatması olsa da önce karışmam izlerim…

Çocuk genç yetişkin ne okuduklarına bakarım o süreç içinde okuduğumu örneğin bir öğretmenler günün de veya yeni yıl yaklaşmakta bir dostluk kartı ) okuduğumu iliştirerek hem değerleri hatırlama ve bir taşla iki kuş hesabı kitabı hediye gönderirim…(Mesela geçen yıl Sakarya’da “Beyaz zambaklar ülkesinde G.Petrov) dostum bana göndermişti; ben de okuyup Ağrı’da sınıf öğretmenliğin’ de okuyan öğrencime gönderdim o da okuyup Erzurum’da lise’ deki kardeşine göndermiş şu an kitap Mersinde gazetecilik okuyan bir öğrencime gitmek üzere…. (buna benzer uygulamayı bir haberde okumuştum. Avrupa’da insanlar okudukları kitapları bittirince bittirdikleri yerde bırakır ve sonra bir başkası alırmış..

Bizim ülkede bunu yapalım diye düşündüğümüzde; dostlarım : “Neme lazım şimdi kitap ya bir çekirdek külahı ya da metro girişinde çamurlu ayakkabıyı silmek için bir elde…” dendiğinde bizde bu yolla isteğince oluyormuşşunu fark ettim ki insan istemeye görsün elden ele dilden dile akıp gitmekte… Biraz tepeye zorlu tırmanıp sonra aşağı değil;gökyüzüne bakmak yeterli sanırım…)

Yorumları mail olarak paylaşıyoruz ve ben de şimdi rahatlıkla seminerlerde öğreten arkadaşlara önermekteyim. Her ne kadar klasik ve okunması gereken bir eser olsa da….Bazen bir kitap bile önermek bir insanın bakışına renk olabilmekte.Bence insan bir gökkuşağı altında yaşadığını fark etmeli ve halk pınarlarının damlaları olarak bildiğini aktarabilmeli…

Paylaşımınız için teşekkür ederim Zarife Berfe ŞENOL öğretmenim.

Beğendiyseniz Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir