KİTAP MI OKUYOR?

0511-0811-1117-5943_Kid_Sitting_in_an_Armchair_Reading_a_Big_Book_clipart_image.png     Kitap mı Okuyor?
       Eşimin kız kardeşinin iki çocuğundan küçüğü olan Mehmet Ali 3.sınıfa devam etmektedir. Bize gelmeyi de pek sever. Biz de ailecek onu severiz. Sessiz sedasız bir çocuktur ama öyle bir yerde nokta koyar ki herkes donar kalır. Yine annesi ile birlikte bizde olduğu bir gün eşim ile kardeşi sohbet ediyorlarmış. Kızım bazı zamanlar yaptığı gibi televizyon karşısında kitabını okuyor bizim Mehmet Ali ise televizyonun kumandasını eline geçirmiş kendi bildiği çizgi filmler arasında gidip geliyormuş. Konu masanın üzerinde dizili olan kitaplara gelmiş ve kitapların içeriği hakkında iki kardeş konuşmaya başlamış.
      Eşimin kız kardeşi okumak için bazı kitapları istemiş Okumak için ayırmış olduğum kitabı da isteyince eşim” Ziya daha onu okumadı okusunveririz.” demiş.
      Bunu duyan Mehmet Ali televizyonu kapatmış uzandığı yerden doğrulmuş iki elini dizlerinin üstüne koymuş. Siyah gözlerini iri iri açarak “Anlamadım! Yanlış duymadım her halde Ziya amcam kitap mı okuyor? dediniz.” diye sormuş .
      Eşim ve kızım şaşkınlıklarını üzerlerinden atar atmaz bir ağızdan “evet” demişler. Bizim Mehmet Ali ağır ağır kafasını iki yana sallayıp “Ziya amcam kitap okuyor ha.” cümlesini tekrarlamış. Kızım; “Mehmet Ali Ziya amcan kitap okuyamaz mı? Bunda bu kadar şaşılacak ne var?” diye soracak olmuş.
Mehmet Ali şöyle yerinden kalkmış iki elini havaya kaldırmış. Mehmet Ali’den tek ve net bir cevap gelmiş;
“ Babalar kitap okumaz. Benim babam kitap okumuyor ki bana da başkalarının yazdığı kitapları neden okuyorsun diye soruyor.”
Annesi dayanamamış” Herhalde baban sana şaka yapmıştır. Baban sen uyuyunca okuyor senin haberin yok.” demiş.
Mehmet Ali ellerini beline koymuş ve hiddetli bir şekilde annesine dönmüş;
“ Beni kandırma hadi o zaman babamın okuduğu kitabın adını söyle bana…”  
İşte bizim Mehmet Ali böyle bir çocuk böyle çocukların da çok olduğunu tahmin ediyorum.
 
Sizce büyükler hangi durumlarda haklı olabiliriz?
 “Çocuklar gördüklerini yaparlar.”  diye boşuna dememişler.
Beğendiyseniz Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir