SAKA KUŞU

SAKA KUŞU

Ormandaki ağaçların şarkısını anlatan küçük kız ile sohbet ederken. Yıllar önce bir eğitimde anlatılan saka kuşu aklıma geldi. Bazı saka kuşları çok güzel öter bazıları ise hiç ötemezlermiş. Bu kuşun ötmesinden dolayı da diğer kuşlar da ona imrenirlermiş. Bu ormandaki kuşlar arasında ötüşme bazen rekabete dönüşür ormanın içi neşeli cıvıltılar kaplarmış. Hafiften de rüzgar varsa o güzel hava ile birlikte harika cıvıltıları da çok uzak yerlere ulaştırırmış.

Bu kuşlar yuvalarındaki yavrularına ufacık gagasıyla sürekli su taşırlarmış. Saka kuşunun yaşadığı ormanda yıllar ve yaşama dair güzellikler birbirini kovalarken o canım orman bir gün yanmaya başlamış. Ormanda ne kadar canlı varsa canını kurtarmak için yangından kaçmaya başlamışlar. Bizim saka kuşu ağzında bir parçacık su ile ormandaki yangına doğru uçuyormuş.

Yangından kaçan bütün canlılar hep bir ağızdan saka kuşuna bağırmaya başlamışlar.

Sen nereye gidiyorsun?

Şaşırdın mı?

Hiç yangına doğru gidilir mi? geri dön bak herkes yangından kaçıyor.

Saka kuşu gagasındaki bir parçacık suyu ateşin üzerine bırakıp tekrar su almak için geri dönerken. Beni neden alıkoymaya çalışıyorsunuz. Ormandaki yangını söndürmeye gidiyordum demiş. Bütün canlılar alaycı bir ifadeyle hadi oradan ufacık gaganla taşıdığın su ile mi koskoca yanını söndüreceğini düşünüyorsun demişler.

Saka kuşu olsun ben üzerime düşen görevi yapayım da isterse yangın sönmesin. Yıllarca yaşadığım yeri ben kurtarmayacağım da kimler kurtaracak demiş.

Aramıza yeni katılacak olan dostlar.

Bildiklerinizi deneyimlerinizi düşüncelerinizi yeri geldikçe duygularınızı paylaşmaya hazır mısınız?

Uzun süredir yanyana yürüdüğümüz dostlar ile birlikte yanyana yürmeye hazır mısınız?

Gökkuşağına hoş geldiniz.

Beğendiyseniz Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir