Sakız Çiğnemek

Sakız çiğnemek üzerine öğretmenlerin paylaşımları…

 

Sınıfta ders anlatırken, öğrencilerin gelişigüzel sakız çiğnemeleri dikkatimi dağıtıyor. Ne söyleyeceğimi unutuyorum ve çok sinirleniyorum. Sene başında öğrencilere sınıfta sakız çiğnemeyi yasakladım.

8.sınıfta ders anlatmaya başladığım sırada erkek öğrencilerin sakız çiğnediklerini fark ettim. Öğrencilere sene başında benim dersimde sakız çiğnenmeyeceğini söylediğimi hatırlattım. Öğrenciden gelen cevap; “Öğretmenim sakız çiğnememe okul müdürü izin verdi”. Nedenini sonradan öğrendim(sigarayı bırakmaları içinmiş?!). Her neyse derse başladık 10 – 15 dakika sonra bu defa sakızlardan balon yapıp patlatmaya başladı.

Öğrenciye; sakız çiğneme izni verildiğini anladım da sakızı şişirip balon yapıp bir de patlatmaya izin verildiğini düşünmüyorum!

Zümre ve okul öğretmenler kurulunda ortak kararlar alınması gerektiği ifade edildi.

 

Başka bir öğretmen aynı durum benim başıma geldi. Üst üste iki dersim olan bir sınıfta ilk dersin tamamında bir öğrencim hem de insanı özendirecek şekilde sakız çiğnemeye devam etti durdu. İkinci derste bırakır diye görmezlikten geldim. İkinci derse başladığımızda çiğnemeye devam ettiğini gördüm. “Öğrencime ne kadar güzel sakız çiğniyorsun, çok özendim fazla sakızın varsa bana da sakız verir misin? Ben de çiğneyeyim…” dedim.

Öğrencim gayet sakin bir şekilde; “Hayır size sakız veremem. Çünkü sakız çiğnememi doktor tavsiye etti.” dedi. Bu cevap karşısında dondum kaldım. “Sebebini öğrenebilir miyim?” dedim. “Çünkü benim orta kulak iltihabım var onun için sakız çiğniyorum. Bu nedenle sizin de sınıfta sakız çiğneyebilmeniz için doktor tavsiyesi olmalı.” dedi.

Öğrenciyi tanımanın ne kadar önemli olduğu vurgulandı.

               

Saçınıza sakız yapıştırılınca aklınızdan neler geçer?

Bir arkadaşımdan duymuştum. Meslek lisesine devam ederken okul koridorunda, düşünün hem de tenefüste, sakız çiğnerken gördükleri öğrencilerin sakızlarını kendi elleriyle alıp saçlarına yapıştırtıyor ve elleriyle bastırarak sakızın saçlar içinde dağılmasını sağlıyorlarmış…

Ergenlik dönemindeki bir genç için ne kötü bir şey düşünebiliyor musunuz! …

Ergenlik döneminde bu durumun geriye yansıması nasıl olur?

 

Olmalı mıydı?

Bir öğretmenim sınıfta sakız çiğneyen öğrencilerin hepsini tahtaya kaldırıyor ve sakızlarını iyice çiğnemelerini istiyor. Sonra öğrencilerin ağızlarından aldığı sakızları kaşlarına yapıştırıp hızlı bir şekilde çekiyor ve kaşların kopmasına neden oluyor. Ayrıca bu eylem sırasında öğrencilerin hepsi öğretmen tarafından tehdit ediliyor.

Tesadüf ya! Öğrencilerden birisinin babası avukat!… Avukat baba bunun üzerine; okulda yaşanan bu durumla ilgili olarak okul ve öğretmen hakkında dava açtığını söyledi…

                 Bazen düşünülmeden verilen ceza, cezayı getirebilir.

 

İlkokul 3. sınıfa gidiyordum. Annem evde sakız çiğnememi istemiyordu. Nedenini sorduğumda anlamadığım bir sürü şey anlatıyordu…

Çocukluk bu ya teneffüslerde okulumuzun bahçesinin hemen yanındaki bakkal dükkânına gidip harçlıklarımla renk renk sakızlardan almak hoşuma gidiyordu.  Aldığım sakızları acele açıp çiğnemeye başlıyordum. Ders zili çalmış koşarak ağzımdaki sakızla sınıfa girmiştim. Öğretmenim beni yanına çağırdı. Hiçbir uyarıda bulunmadan kırmızı ojeli tırnaklarını kulağıma batırdı. Canım o kadar yanmıştı ki, anlatamam… O günden beri kırmızı ojeli tırnaklar gördüğümde hep o an aklıma geliyor. Kendim de bugüne kadar hiç oje kullanmadım!..

                Değerlerimizi ve beklentilerimizi söyledik mi?

Beğendiyseniz Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir