SİZCE NE?

SİZCE  NE ?

7.sınıfın öğretmeni sırtı sınıfa dönük tahtaya dersiyle ilgili bir şeyler yazmakla meşgulken bir ara yüzünü sınıfa doğru çeviriyor. Bu arada bir öğrencinin sakız çiğnediğini görüyor. Hışımla öğrencinin yanına gidip ağzındaki sakızı çıkarmasını ve kendisine vermesini söylüyor. Öğrenci ağzındaki sakızı çıkarıp öğretmenine veriyor. Öğretmen öğrencinin ağzından çıkarıp verdiği sakızı hem ceza olsun hem de diğer öğrencilere örnek olsun onlar da yapmasın düşüncesiyle  öğrencinin alnına yapıştırıyor.

Sonra öğretmen yine tahtaya kaldığı yerden aynı şekilde yazmaya devam ediyor. Bu sırada öğrencilerden bazıları alnına sakız yapıştırılan öğrenci ile alay etmeye başlıyorlar. Alay edilen öğrenci daha fazla sabredemiyor ve alay eden öğrencilerin üzerine yürüyor. Sınıfın içinde bir itişme başlıyor. Olay daha fazla ilerlemeden öğretmenin müdahalesiyle engelleniyor. Tam her şey sakinleşti derken aradan 4 -5 dakika geçmeden bu sefer ortalık iyice karışıyor ve bu defa öğretmenin müdahalesi de sonuç vermiyor.

Öğretmen birbiriyle kavga eden üç öğrenciyi kollarından tuttuğu gibi müdür yardımcısının karşısına getirip bırakıyor. Müdür yardımcısı öğrencileri sakinleştirmek için önce oturmalarını söylüyor. Aradan bir süre geçtikten sonra öğrencilerden olayın nasıl başladığını sırayla ve yavaş yavaş anlatmalarını istiyor. Öğrencilerin anlattıklarından olayın öğretmenin arkadaşlarının alnına sakız yapıştırmasıyla başladığı ortaya çıkıyor. Müdür yardımcısı öğrencilerle biraz daha sohbet ediyor ve sınıflarına gönderiyor.

Ders bitince öğrencileri müdür yardımcısının yanına getiren öğretmen müdür yardımcısı arkadaşının odasına geliyor. Ona öğrencilerin suçu olmadığını onları boşu boşuna buraya getirmiş olduğunu söylüyor. Müdür yardımcısı öğretmen arkadaşına oturmasını söylüyor. Birlikte çaylarını yudumladıktan sonra müdür yardımcısı öğrencileri dinlediğini ve olayın nasıl başladığını öğrendiğini söylüyor. Öğretmen olayın nasıl başladığını merak ettiğini soruyor. Müdür yardımcısı öğretmene soruyor:.

– Siz öğrencinin ağzındaki sakızı gördünüz mü?

– Evet.

– Peki sonra ne  yaptınız?

– Öğrencinin yanına gittim. Ağzındaki sakızı alıp alnına yapıştırdım ceza olsun diye.

– Peki sonra ne oldu?

– Sınıfta tartışmaya sonra da kavga etmeye başladılar.

– Sonra ne yaptınız?   

– Öğrencileri sizin yanınıza getirdim.

– Öğretmenim sizce bu çocuklar neden tartışmış veya kavga etmiş olabilirler?

– Ben söyleyeyim. Alnına sakız yapıştırdığınız öğrenciyle arkadaşları alay etmeye başlıyorlar. sonrasını da siz zaten biliyorsunuz daha fazlasını anlatmama gerek yok sanırım.

 -Gerek yok öğretmenim.

 Bu paylaşımı için okul müdür yardımcısı Veysel PARLAK’a teşekkür ederim.

Beğendiyseniz Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir