SİZİN GÖZDE ÖĞRENCİNİZ VAR MI?

Sizin Gözde Öğrenciniz Var mı?

Aydın – Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu

 100_1229.JPG

Birlikte yola çıktık. Hikayenin oluşmasını sağlayanlar hep yan yanaydılar ne önde ne arkadaydılar. Keyifli miydi evet kocaman evet

 

100_1242.JPG100_1243.JPG100_1244.JPG100_1245.JPG

ikinci günün sonunda katılımcılardan seminer ile ilgili duyguları ve yarına ne taşıyorsunuz sorularına verdikleri yanıtlardan en etkilisi İki gün boyunca sakinliği az konuşması iyi bir dinleyen aralarda yaptığımız kısa sohbetlerle farklı bir kişiliği olan Abdülkadir Öğretmenim paylaşımı çok farklıydı.

Eğitmenlerin; sunumlarından profesyonelliklerinden Takım olarak birlikte hareket etmelerinden herşey bir tarafa adımlarının bile yanyana olduğundan söz etti. Eğitimenleri onurlandıran sözcükler kullandı. İki kızının olduğunu iletişim okuduklarını ve insan kaynaklarında çalıştıklarından söz etti. Dün akşam yemekte onlara sizlerden söz ettim. Gelip sizleri izlemelerini ve kendileri için iyi birer rol model olacağınızı ilettim. Sonra da ilk defa onlara “Ben neden topluluk önünde duygularımı düşüncelerimi paylaşamıyorum? “ diye kendimle ilgili soruyu yönelttim. Sanki bu anı bekliyorlarmış gibi sorularını peşpeşe sıraladılar.

Sınıfta arkadaşlarının karşısında; Kaç defa şiir metin okudun? fıkra anlattın? bilmece sordun? tekerleme söyledin? problem çözdün? Sınıf içi veya okul içindeki etkinliklere katıldın? Sınıfta sorulan soruların kaçına yanıt verdin? Anlatılan ya da konuşulan bir şeyi anlamadığın zaman anlamak için kaç defa soru sordun? Parmak kaldırdığında konuşmana izin verildi mi?  sonra söylersin mi? denildi. Yoksa görülmemezlikten mi gelindi? Duygularını ifade etmen için fırsat verildi mi? Neden engellendin? Bunları ve daha başka neler olabileceğini hiç düşündün mü? Evet Hiç bu kadar çok soru sorarak hiç düşünmemiştim.

O an okul günlerimi anımsadım. Sınıfta öğretmenimizin hep gözde öğrencileri vardı. Onlar şiir okur anlatır konuşur yanıtlar etkinliklere ve herşeye hep onlar katılırdı. Benim ve benim gibiler hep arka planda kalır onları imrenerek seyrededik.

Sanırım birşeyin farkına daha fazla vardım. Bundan sonra sınıfımda sınıflarımızda birkaç gözde öğrenci olmamalı tüm öğrencilerimiz gözdemiz olmalı ki onlarda benim gibi olmasın.

Sınıfıma ne mi taşıyorum? İşte bunu artık sınıfımda gözde öğrencim olmayacak tüm öğrencilerim benim gözdem. Tümünü görmeye ve dinlemeye çalışacağım. Benim gibi olmamaları için

Sanırım tüm arkadaşlarımda bu düşünceme saygı duyarlar.

Abdülkadir Öğretmenim paylaşımınız için teşekkür ederim

Beğendiyseniz Paylaşabilirsiniz