Zümre Öğretmenleri – Kısım 2Hastane – Okul (Takım Olmak)

Hastane için;

–          kimsenin ihtiyacı olmasın…

Okul için;

–          herkesin yaşamı boyunca kendisini geliştirmesi için uğraması gerektiği yer olsun…

Hastane ve okul karşılaştırmasını bazı gözlemlere dayanarak yapalım.

 

Hastanenin amacı;  Bireyin sağlığına kavuşması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi.

Okulun amacı; Bireyin iyi bir öğrenim görmesi ve iyi bir insan, iyi bir vatandaş olması.

 

İnsan hastalanıyor apar topar acilen hastaneye gidiyor. Doktor tarafından hastanın şikayeti dinleniyor. Hastanın şikayetine bağlı olarak ilgili tetkikler yapılıyor. Tetkikler yapıldıktan sonra ağır bir durum söz konusu olduğunda tedavi için hastanın doktoru diğer doktorlar ile bir araya gelip(konsültasyon), hastanın tedavisinin nasıl yapılacağı konusunda nasıl bir süreç izlenmesi ve neler yapılması(gerekirse ameliyat) kararını alıyorlar.

Birey ilk defa okula geliyor. Öğretmen olarak anne vae babasının elini sıkı sıkı tutmuş olan birey ile ilk karşılaşmamız gerçekleşiyor. Her nedense onunla temasımız çok kısa oluyor. Onu tanımak için onunla konuşmak yerine, anne veya babası ile onu tanımak için uzun uzun konuşuyoruz. Sonra da onun için neler yapılması gerektiği kararını öğretmen olarak alıyoruz. Bireyle ilgili gerekli bir durum söz konusu olduğunda bazen kendi zümremizden bile destek almıyor ve paylaşımda bulunmuyoruz.  En iyi olasılıkla yakın gördüğümüz bir öğretmen ile o bireyle hakkında paylaşımda bulunur ve çoklukla aldığımız kararı onaylatırız, ender olarak da nasıl bir karar almamıza ilişkin olarak konuşuruz ya da sihirli değneğin ucundaki mucizeyi bize vermesini bekleriz. Burada yapmadığımız şey; zümremiz olan veya olmayan öğretmenler ile sınıfımızdaki bireye yönelik bir şey konuşma veya onların önerecekleri düşünceleri dinleme ihtiyacı duymamamız ve böyle bir paylaşım sürecine girmememiz.

Hasta olan birey tedavi için ameliyata alınıyor. Ameliyathanede kimler olması gerekiyorsa hepsi orada, hepsinin görevi belli. Amaç hastanın sağlığına kavuşması olduğu için herkes üzerine düşen görevi zamanında yerine getirmesi gerektiğinin bilincinde. Ameliyatı yapan ve takımı yöneten doktor ameliyat öncesinde takımda yer alanların kimler olduğu, kimin neleri ve nasıl yapacağı konuşuluyor. Ameliyat sırasında takım liderinin verdiği talimatlar takım arkadaşları tarafından anında yerine getiriliyor. Ameliyat sonrasında da sabah ve akşam takımda yer alanlar ile birlikte hastanın durumu inceleniyor ve hastanın iyileşme süreci hastanın anlık verilerine göre birlikte değerlendiriliyor. Verilerdeki değişimler birlikte değerlendirilerek hasta için yapılmakta olanlar ve iyileşmesi için yapılması gerekenlere dair kararlar yine takım olarak alınıyor.

Okulda ne yapıyoruz? Zümre öğretmen kurulunda, öğretim yılında neler yapılacağını konuşuyoruz. Takım ile birlikte nelerin, nasıl yapacağı planlanıyor ve ortak çalışmaya yönelik kararlar alınıyor. Bu planlama doğrultusunda bireylerin en iyi öğrenim sürecini tamamlaması için takım olarak çaba sarf ediliyor. “MU?!” Bu süreçte bireylerin gelişimlerine yönelik bireysel veriler sağlıklı olarak tutuluyor. “MU?!”  Bireylerin verilerine ve birlikte alınan kararların uygulanması süreç içinde belirli zamanlarda birlikte değerlendirilip alınan kararlar uygulanıyor. “MU?!”

Bireyin iyileşmesi sürecinde bireyin ve yakınlarının uyması gereken kurallar tam olarak açıklanıyor ve bunları harfiyen yerine getirilmeleri isteniyor. Hastanın durumu ağır olmasına rağmen doktorlar hiçbir şekilde pozitifliklerini ve inançlarını kaybetmiyorlar. Siz negatif duruma ilişkin soru yönelttiğinizde dahi aldığınız cevap, kesin ve net bir şekilde, “Bizim planlamamızda negatif bir durum söz konusu değil.” diyorlar ve ardından ekliyorlar. “En sağlıklı bir şekilde en kısa zaman da yaşama devam etmesini sağlayacağız.”

Okullarımızda alınan kararlar ve konulan kurallar. Okuldaki tüm paydaşlar tarafından yerine getiriliyor. “MU?!”  Birey için olumsuz bir durum olduğunda takım olarak bir araya gelip o bireyle ilgili ve o bireyi olumluya yöneltmeye ilişkin düşünce alış-verişinde bulunulup, öğretim sürecinde o bireyin olumluya dönüştürülmesi için çaba sarfa ediliyor. “MU?!”

Takımdaki herkes birbirine saygı, güven ve samimiyet içinde davranıyor/davranabiliyor. “MU?!”

Takım olarak çalışıldığında her iki kurumda da amaca ulaşılmakta. Peki ya takım olarak çalışılmadığında amaca ne kadar ulaşılabilir? Her iki kurumun takımlarında yer alanlarla ilgili olarak diyebiliriz ki; temeldeki amaçları insan.  Bunlardan biri sağlıklı insan, bir diğerinde ise eğitimli ve iyi bir insan olması.

Ne dersiniz? Kurum içinde gerçekten takım olarak çalışmakta mıyız?

İyi bir insan yetiştirmek için takım olmak gerekli mi?

Beğendiyseniz Paylaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir